Cumartesi, Temmuz 13

Gürcistan’ın tarihi simgesi: Svetitskhoveli Katedrali

Kartpostallarda şu anda Gürcistan’ın ikinci büyük kilisesi olan Svetitskhoveli Katedrali’ni keşfediyoruz.

REKLAM

Kartpostallar’ın bu bölümünde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 20 km kuzeybatısında yer alan, Ortodoksların ana ibadet yeri olan Svetitshoveli Katedrali’ni keşfediyoruz. 1010-1029 yılları arasında inşa edilen katedralde birçok Gürcü kralının ve peygamber Muhammed’in mezarları bulunuyor. Ayrıca İsa’nın cübbesi olduğuna inanılan kutsal bir nesne de vardır.

Bu katedral ülkenin en saygın ibadet yerlerinden biridir. Burası İpek Yolu üzerindeki önemli hac merkezlerinden biriydi. Bugün bu duvarların arkasında eski ve önemli gelenekler hala korunmaktadır.

Bu alan kilise, çan kulesi, kale ve manastırdan oluşmaktadır. Feodal dönem mimarisinin yüksek sanatsal değerini temsil eden Svetitshoveli, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kafkas Üniversitesi’nden tarih profesörü Buba Kudava, Svetitshoveli’nin Gürcistan için önemini şöyle anlatıyor: “Bizim için Svetitskhoveli sadece bir kilise, dini bir yer, kutsal bir türbe veya kralların mezarlığı değil. Savaşlarıyla Gürcistan’ın tüm tarihini kapsıyor, İnşaat, yıkım ve sonra yeniden inşa.” İçeren bir yer.” sözleriyle açıklıyor.

Gürcüce’de “yaşayan sütun” anlamına gelen kilisenin adı bile bu tarihin temsilcisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş