Güncel Haberler

Malezya, ‘Gazze katliamına’ tepki olarak İsrail bayraklı tüm gemilere limanlarını kapattı

Malezya, limanlarını İsrail bayrağı taşıyan tüm gemilere kapatma kararı aldı. Başbakan Enver İbrahim, yasağın “İsrail’in Filistin halkına karşı devam eden katliam ve vahşetine ve temel insani ilkelerin ve uluslararası hukukun ihlaline bir tepki” olduğunu söyledi.

REKLAM

Malezya hükümeti, İsrail’in “Gazze katliamına” yanıt olarak İsrail gemilerinin Malezya limanlarına yanaşmasını yasakladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yanıt olarak Kuala Lumpur, çok uluslu ZIM’e ait ticari gemiler de dahil olmak üzere İsrail bayraklı hiçbir geminin Malezya limanlarına yanaşmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

Başbakan Enver İbrahim, ülkesi ile İsrail arasında diplomatik ilişki olmamasına rağmen hükümetinin gemilerin Malezya limanlarına yanaşmasına süresiz yasak getirdiğini söyledi.

İbrahim şunları söyledi: “Malezya hükümeti, İsrail nakliye şirketi ZIM’in herhangi bir Malezya limanına yanaşmasını kısıtlamaya ve izin vermemeye karar verdi.”

Malezyalı lider, açıklamasına şöyle devam etti: “Malezya, İsrail’e bağlı gemilerin Malezya limanlarında yük boşaltmasını da yasaklayacak ve bu yasakların her ikisi de derhal yürürlüğe girecek.” Dedi.

Başbakan Enver İbrahim, yasağın “İsrail’in Filistin halkına yönelik devam eden katliam ve vahşeti yoluyla temel insani ilkeleri ve uluslararası hukuku ihlal etmesine bir tepki” olduğunu söyledi.

Malezya hükümeti 2005 yılında İsrail’in çokuluslu ZIM gemilerinin Malezya limanlarına yanaşmasına izin vermişti.

Enver İbrahim açıklamasında şunları söyledi: “Ancak hükümet önceki kabinenin kararını görmezden gelme kararı aldı.”

Ayrıca Malezya Başbakanı, İsrail’e gidecek hiçbir geminin Malezya limanlarına yanaşmasına izin verilmeyeceğini de açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bine ulaştı, 51 binden fazla Filistinli de yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu