Güncel Haberler

Fransa: Marsilya’da sığınmacı Türklere ‘oturum ayarlayan’ görevliye hapis cezası istendi

Fransa’da aralarında Türklerin de bulunduğu sığınmacılara “oturma izni” alan eski bir devlet memuruna 4 yıl hapis cezası istendi. Bu kişiyle “işbirliği yapan” Kürt derneği başkanı Filis Tunuç hakkında da 2 yıl hapis cezası istendi.

REKLAM

Fransa’nın Marsilya kentinde çoğunluğu Türk sığınmacılar için “oturma izni” alan eski bir idari yetkiliye 4 yıl hapis ve 20 bin avro para cezası verilmesi istendi.

Bouches-du-Rhône eyaletindeki yabancılar bölümünde çalışan 55 yaşındaki Fransız-Suriyeli Abdalla İbrahim, sekiz aracı ve bir yararlanıcıyla birlikte yolsuzluk ve yasadışı yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılanıyor Konut.

Savcılık, sanık için 2 yıl hapis, 8 ay denetimli serbestlik, kalan sürenin evde elektronik gözetim altında geçirilmesi ve 5 bin euro para cezası talep etti.

Eski kamu çalışanı için de herhangi bir kamu görevinden kalıcı olarak yasaklanması talep edildi.

En az 45 vakaya karışan İbrahim, bazı sığınmacıların Avrupa’nın ilk ülkesine yapılan sığınma başvurularının incelenmesine yön veren “Dublin Yönetmeliği”nden kaçmasına yardımcı olmak için 9 bin euro aldığını itiraf etti.

Savcılığa göre İbrahim, sığınmacılara dosyalarının Fransa Mülteci ve Vatansızları Koruma Dairesi’ne incelenmesini ve geçici oturma izni almalarını teklif etti. Bu şekilde “değiştirilen” dosyalar yaklaşık bin avroya satıldı.

Kürt derneği başkanına hapis cezası

Soruşturmada sanıkların Marsilya’daki “La Maison du peuple kurde” derneği başkanı Filiz Tunuç ile yakın ilişkileri olduğu ortaya çıktı. Müfettişler ikili arasında 432 telefon görüşmesi kaydetti.

Amaçlarını “Kürt göçmenlere yönelik Fransızca ve Kürtçe dil kursları düzenlemek, kültürel ve sosyal faaliyetler düzenlemek” olarak tanımlayan dernek başkanı Tunuç’a 2 yıl hapis ve 1 yıl denetimli serbestlik istendi.

Ayrıca, PKK’yı finanse etmek amacıyla teröre karşı komplo kurmak suçundan Paris Temyiz Mahkemesi’nin Ocak 2015’te verdiği üç yıl ertelenmiş hapis cezasının da tamamen iptali talep edilmişti. Bu da Tunuç’un 15 bin euro para cezası ve toplam 4 yıl hapis cezasına çarptırılması anlamına geliyor.

Diğer sanıklar için ise istenen cezalar 1 yıl ertelenmiş hapisten 18 ay hapis cezasına kadar değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu