Cumartesi, Temmuz 13

“Büyük Patlama”dan 470 milyon yıl sonra oluştu! En eski kara delik keşfedildi: Şimdiye kadar elde edilen en iyi kanıt

NASA’nın yazılı açıklamasına göre, gökbilimcilerden oluşan bir araştırma ekibi, çalışmalarında NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Chandra X-ışını Gözlemevi’nden elde edilen verileri kullandı.

Araştırmacılar, “Büyük Patlama”dan sadece 470 milyon yıl sonra oluşan, şimdiye kadar keşfedilen en eski kara deliği keşfetti. Araştırmacılar çalışmanın bulgularını “erken evrenin daha büyük bir resmini doldurmak” için kullanmayı planlıyorlar.

Bu bulguların, evrendeki ilk süper kütleli kara deliklerin bazılarının nasıl oluştuğuna dair teorileri geliştirebileceğine inanılıyor.

Araştırmaya katkıda bulunan Princeton Üniversitesi’nden Dr. Andy Goulding, kara deliklerin oluştuktan sonra ne kadar hızlı büyüyebileceğinin fiziksel sınırlarının olduğunu, ancak daha büyük doğanların bir avantaja sahip olduğunu savundu.

“ŞİMDİYE KADAR YAPILAN EN İYİ TEST”

Yale Üniversitesi’nden astrofizikçi Priyamvada Natarajan, keşfi bazı kara deliklerin büyük gaz bulutlarından oluştuğuna dair “şimdiye kadarki en iyi kanıt” olarak nitelendirdi ve ilk kez süper kütleli bir kara deliğin oluştuğu kısa bir aşamanın bu kadar ağır olduğunu kaydetti. galaksisindeki yıldızlar.

Araştırma Nature Astronomy dergisinde yayınlandı. (AA)

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Devrilen araç alev aldı!  6 kişi öldüDevrilen araç alev aldı! 6 kişi öldü
Kafa kafaya mücadele daha da büyüdü!  Genç kızlar arasında çekimKafa kafaya mücadele daha da büyüdü! Genç kızlar arasında çekim
Şişli'de kaza!  Şişli’de kaza! “Bir anda bomba patladı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş