Cumartesi, Temmuz 13

‘Avrupa’yı Keşfet’ programı: AB’den gençlere 60 bin bedava tren bileti

‘Avrupa’yı Keşfet (EUDiscovery) programı Covid-19 arasının ardından yeniden start alıyor. Toplam 60 bin bedava tren biletinin dağıtılacağı programda yaşları 18 ile 20 arasında değişen Avrupalı gençler tüm Avrupa’yı bedava gezebilecek

Avrupa Birliği’nin gençlerin Avrupa genelinde kullanabileceği ücretsiz tren bileti programı “Avrupa’yı Keşfet (EUDiscovery) başladı.

REKLAM

18 ile 20 yaş arası gençlerin başvurabileceği programda bir ay boyunca ücretsiz tren seyahati sağlayacak 60 bin bilet sahiplerini bekliyor.

Bugüne kadar sadece 18 yaşını doldurmuş gençlere açık projenin kapsamı 20 yaşındakileri de dahil edecek şekilde genişletildi. Bu değişikliğe sebep olarak Covid-19’dan dolayı son iki senede programın uygulamaya sokulamaması gösterildi.

Bedava seyahat biletleri İngiliz gençlere de açık

Bedava biletlerden faydalanmak için ise gençlerin iki şartı yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar öncelikle Avrupa Birliği vatandaşı olmak ve 1 Temmuz 2001 ile 31 Aralık 2003 tarihleri ​​arasında doğmuş olmak ile sınırlı.

Bunun yanında Avrupa Birliği’nden sene başında ayrılan Birleşik Krallık gençleri de programdan son defa faydalanabilecek. Normalde bu hakları Brexit nedeniyle sene başında sona eren İngilizler, Covid-19 pandemisinden dolayı 2020’de biletleri kullanamamaları dolayısıyla programa dahil edilmiş durumda.

Son başvuru tarihi 26 Ekim

Başvurularını çevrimiçi bir formla gerçekleştirmeleri gereken gençlerin ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri hakkında kısa bir testi de geçmeleri gerekecek.

26 Ekim 2021’e kadar biletler için başvurulabilecek. Kazananlar, 1 Mart 2022 ile 28 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında en fazla 30 gün boyunca ücretsiz seyahat edebilecek. Seyahatlerini zorlaştırabilecek bir engelli veya sağlık sorunu olan katılımcılar, katılmalarına yardımcı olacak desteklerden de faydalanacak.

Gençlerin “DiscoverEU” programına en fazla dört kişilik gruplarla katılma hakları bulunuyor. Yaşadıkları Avrupa ülkesinden başka bir ülkeye gitmenin zorunlu olduğu programlarda tren ile yapılamayacak seyahatlerde feribot ve otobüs kullanılmasına da izin verilecek.

En çok başvuran ülkeler

Son olarak 2019’da düzenlenen programa en fazla rağbet gösteren ülkeler İtalya, Fransa ve İspanya oldu. Avrupa genelinde biletlere toplam 350 bin genç başvuruda bulunmuştu.

İklim değişikliği ile mücadelede 2021 yılını Avrupa Demiryolu Yılı olarak ilan eden Avrupa Birliği 2050 yılına kadar birlikteki karbon nötr oranını sıfıra çekmeyi hedefliyor. Bu sebeple de gençler yolculuklarında daha fazla tren kullanmaya teşvik ediliyor.

Projeyle ilgilenenler European Youth Portal adresinden başvuruda bulunabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş