Salı, Temmuz 23

Alman subayların ses kaydı ülkeyi karıştırdı: Moskova, Berlin’den açıklama istedi

Almanya, üst düzey Alman subaylarının Ukrayna’ya silah sevkiyatını görüştüğü bir toplantıya ait olduğu iddia edilen ve Rus medyası tarafından yayınlanan bir ses kaydını araştırıyor.

REKLAM

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü, kaydın gerçekliğini teyit etmenin mümkün olmadığını ancak Federal Askeri Karşı İstihbarat Servisi’nin konuyu araştırdığını ve gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

Alman medyasına konuşan bağımsız askeri uzmanlar, ses kaydının gerçek olduğunu söyledi.

Rusya devlet kanalı Russia Today’in genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, Cuma günü Telegram uygulaması üzerinden 38 dakikalık bir ses kaydını yayınladı.

Kayıtta, üst düzey Alman Hava Kuvvetleri askerleri arasında, Alman yapımı Taurus seyir füzelerinin Kiev’e teslimi, bu füzelerin Ukrayna kuvvetleri tarafından olası kullanımı ve potansiyel etkileri konusunda yapılan görüşmeler yer alıyor.

Alman yetkililerin, Rusya’nın yasadışı ilhak ettiği Kırım’ı Rusya topraklarına bağlayan Kerç köprüsünü hedef alan ve vuran füzelerle ilgili durumu da görüştüğü bildirildi.

Kayıtta ayrıca Ukraynalı askerlerin eğitimi ve olası askeri hedeflere ilişkin tartışmalar da yer alıyor.

Görüşmede Fransa ve İngiltere’nin Kiev’e sağladığı füzelerin kullanımını da incelediği anlaşılıyor.

Doğruluğu Alman medyası tarafından teyit edilen ses kaydına göre, toplantıda Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz’ın da hazır bulunduğu anlaşılıyor.

Scholz: Bilgi sızıntısı çok ciddi, hızla açıklığa kavuşturulacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz sızıntıyı “çok ciddi” olarak değerlendirdi.

İtalya’nın başkenti Roma’ya yaptığı ziyarette Scholz, bir gazetecinin mevcut durumun dış politikada sorun oluşturup oluşturmayacağı sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bu nedenle artık çok dikkatli, çok yoğun ve çok hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturuluyor. gerekli.” dedi.

Berlin’deki Rusya büyükelçiliği olası casusluk iddialarına ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Antalya Diplomatik Forumu’na katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ses kaydının Ukrayna ve destekçilerinin “çizgilerini hiçbir şekilde değiştirmek istemediklerini ve Rusya’yı savaş alanında stratejik bir yenilgiye uğratmak istediklerini” gösterdiğini söyledi.

Lavrov ayrıca şunları söyledi: “Bundeswehr’in (Alman silahlı kuvvetleri) kurnaz planları, ses kaydının yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Bu, apaçık bir kendini ifşadır.”

Moskova: Almanya’dan acil açıklama bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Almanya’dan acil açıklama talep ediyoruz.” dedi.

Zakharova, “Sorulara cevap vermekten kaçınmaya yönelik girişimler suçun kabulü olarak değerlendirilecektir” diyerek Berlin’e baskı yapmaya çalıştı.

Alman parlamentosu üyesi Muhafazakar Milletvekili Roderich Kiesewetter, Handelsblatt gazetesine iddiaların doğru olduğuna inandığını söyledi.

Kiesewetter, “Rusya, hibrit savaşın bir parçası olarak casusluk ve sabotajı ne kadar yaygın şekilde kullandığını açıkça gösteriyor. Kararları etkilemek, insanları itibarsızlaştırmak ve manipüle etmek için çok daha fazlasının yakalanıp sızdırılması beklenebilir.” dedi. yorum yaptı.

“Asırlık rakiplerimiz artık yeminli düşmanlara dönüştü”

Kiev yönetimi uzun zamandır 500 kilometre mesafedeki hedeflere ulaşabilen Alman Taurus füzelerini istiyordu.

REKLAM

Scholz şu ana kadar füzeleri göndermeyi reddetti. Çünkü uzmanlar bu adımın çatışmanın tırmanmasına yol açacağına inanıyor.

Yeşiller siyasetçisi Konstantin von Notz, RND’ye şunları söyledi: “Bu haber doğru çıkarsa, son derece sorunlu bir olay olurdu.”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Telegram mesajında ​​”Asırlık rakiplerimiz Almanlar bir kez daha amansız düşmanlarımız haline geldi” diye yazdı.

Der Spiegel dergisinin danıştığı uzmanlar, kaydın gerçek olduğuna inandıklarını söyledi.

Dergiye göre video konferans, gizli bir ordu içi ağda değil, WebEx platformunda gerçekleşti.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber